Okolí

Terén Novohradských hor je ideální pro cykloturistiku. Okolí ubytování nabízí mnoho výletů jak na kole, tak pěšky, popř. na běžkách v zimě. Novohradské hory jsou nejrozsáhlejším lesním komplexem ČR. Svým klimatem je tato oblast plná potůčků, luk a lesíků jedna z nejzachovalejších částí přírody u nás. V nejbližším okolí ubytování se nachází mnoho historických i přírodních památek, které zaslouží pozornost. V následujícím popisu se můžete s krásou přírody Novohradských hor a některými jejími cíly seznámit.

Atmosféra babího léta v Novohradských horách
Panorama Novohradských hor

Sportovní vyžití v okolí:

Turistika a Cykloturistika
Turistické i cyklistické cesty se v Novohradských horách liší svou náročností. Nacházejí se zde roviny okolo rybníků, ale i těžké terény do Novohradských hor. Historicko – Naučná stezka Pamětí Slepičích hor patří k nejoblíbenějším v okolí. Jsme připraveni vám v případě potřeby kola zapůjčit. Na kole můžete snadno navštívit místa jako: Tvrz Cuknštejn, Terčino údolí, Žofínský prales, Pohoří na Šumavě, Kraví horu, Dobrou vodu, Nové Hrady, Žumberk, Žár, Weitru a další…
Více informací zdezde nebo zde

Ideální terén pro horská kola i procházky
Okolí je přátelské : )

Vyjíždky na koních
Pokud jezdíte na koni, jistě oceníte možnost poznat Novohradské hory ze sedla. Nedaleký statek nabízí možnost vyjížděk po okolí jak pro začátečníky, tak pokročilé.

Koupání
Nejbližšími místy ke koupání je rybník pod tvrzí Žumberk (5 km), nádrž Humenice (5 km), rybník Žár (6 km), koupaliště v Horní Stropnici (5 km) a Nakolický rybník v sousedství s Byňovským rybníkem (12 km). Dále také Veverský rybník pod Novými Hrady, Pražan u Borovan, Lhoták v Dobrkovské Lhotě, rybník Lazna, Adamovský rybník v Ledenicích, Velký rybník v Trhových Svinech.. Borovany mají plavecký bazén. Okolo obce Halámky se nacházejí průzračně čisté pískárny (25 km). V zapomenuté krajině jihovýchodně od Pohorské vsi najdeme rybníky Pohořský a Zlatá ktiš, které tvoří ve spojení s nádhernou krajinou šumavského rázu místa, které opravdu stojí za to navštívit.

Nedaleká tvrz Žumberk s rybníkem
Přehrada Humenice, v pozadí Kraví hora

Houbaření
Milovníci houbaření naleznou v Novohradských lesích ideální podmínky pro tento koníček. V Novohradských horách jsou převážně lesy smíšené a smrkové.

U nás rostou : )

Fitness a welness
V obci Malonty, Ledenice, Borovany a v obci Trhové Sviny se vykytují tenisové a volejbalové kurty se zázemím a kuželkárna.
V Nových Hradech se mimo tenisových kurtů nachází ještě posilovna a sportovní hala. V Horní Stropnici (4 km od ubytování) je od r. 2004 sportovní hala poskytující sportovní, fitness a welness služby. Příznivci welness mohou také využít saunu v Horní Stropnici a Tereziiny Lázničky v Nových Hradech, které nabízejí i masáže a rašelinové obklady. 
Více informací zde

Západ slunce na Pohoří na Šumavě

Beach Volleyball
Hřiště jsou v obci Radostice pro veřejnost.
Více informací zde

Golf
V Borovanech se nachází cvičná louka, v Rakouské Weitře (20km) celý golfový areál.

Lyžování a Běžky
Tuto zimní aktivitu nabízejí rakouské areály Sandl, Harmanschlag a Karlstift vzdáleny cca 30km od Statku Happy Home. Běžkovat se dá všude v okolí. Nejčastěji využívané trasy se nacházejí okolo novohradských vrchů Vysoké a Kraví hory, i okolo Točníku. Délka těchto tras je cca 10 – 25 km.

Rybolov
Okolí ubytování je obklopeno mnoha rybářskými revíry, zejména okolo Stropnice. Vyskytují se tu jak obyčejné mimopstruhové revíry, tak i speciální pstruhové.

Horolezectví
Příznivce horolezectví jistě potěší, že se pouhých 15 km od ubytování nachází na říčce Černé 20 m vysoká a 70 m dlouhá žulová stěna skýtající cca 50 cest (tradičních i sportovních) klasifikace 2 – 9-. Na skále také najdeme zříceninu hradu Sokolčí ze 13. století.

Skály na Sokolčí

Zajímavá místa v okolí (na kole nebo autem):

Kraví hora
Vrch 953 m.n.m. s celoročně přístupnou rozhlednou, ze které je překrásný výhled nejen do celého Novohradska a na okolní vrcholy, ale za dobrého počasí je dobře viditelná jihočeská pánev a šumavské vrcholy (Smrčina, Plechý či Knížecí stolec). Na vrcholu hory také spatříme množství rozmanitých skalních útvarů. Cestou na vrch si můžete prohlédnout kostel Panny Marie Utěšitelky na Dobré Vodě.
Více informací 

Pohled na Kraví horu
Rozhledna na vrcholu skýtá krásné výhledy do širokého okolí..

Tvrz Cuknštejn
Necelých 6 km od ubytování se nachází tvrz Cuknštejn – pozdně gotická tvrz z konce 15. století. Patří k nejzachovalejším a nejzajímavějším památkám svého druhu v jižních Čechách. Nachází se v těsném sousedství s Terčiným údolím, proto se oba dva cíle dají dobře spojit v jeden krásný výlet.
Více informací 
zde

Tvrz Cuknštejn

Terčino údolí
Přírodní park „Terezino údolí“ se rozkládá v údolí řeky Stropnice a na svazích v jeho nejbližším okolí. Zabírá komplex bývalého přírodně krajinářského parku, založeného ve druhé polovině 18. století. Celý areál si můžete vychutnat jak pěšky, tak na kole.
Více informací zde

Vodopád v Terčině údolí (zdroj: npu.cz)

Zámek v Nových Hradech
Zámek v Nových Hradech je součástí skupinky aristokratických sídel, jež byly budovány na novohradském panství v průběhu vlády šlechtického rodu Buquoy.
Více informací zde

Novohradský hrad
Novohradský hrad, jehož historie sahá do 13. století, se vypíná na srázném výběžku ostrohu Nových hradů. Od dubna do října probíhají na hradě pravidelné prohlídky a akce.
Více informací zde

Hrad Nové Hrady (zdroj: jiznicechy.cz)

Žofínský prales
Jedná se o nejstarší přírodní rezervaci u nás. Jde o komlex pralesovitých porostů, které jsou zde chráněny od r. 1838. Svou rozlohou zabírá cca 100 ha.
Více informací zde

Jedna z bašt tvrze Žumberk

Tvrz Žumberk
Goticko-renesanční tvrz z 15. století sousedící s kostelem s. Jana Křtitele o století starším (ve kterém byly tento rok objeveny 500 let staré fresky). Rybník, nad kterým se areál tvrze rozkládá, je v létě krásným místem ke koupání. Milovníci piva jistě ocení místní minipivovar přímo vedle tvrze.
Více informací zde

Hrobka rodu Buquoy v Nových Hradech
Buquoyská hrobka se nachází na okraji Nových Hradů. Byla postavena v letech 1890 – 1892 v pseudogotickém slohu podle návrhu architekta Josefa Schulze z Prahy.
Více informací zde

Weitra
Krásné historické městečko Weitra se nacházi hned za česko-Rakouskou hranicí. Pyšní se především hradem z roku 1606 a historickým náměstím.
Více informací zde

Gmünd
Velmi pěkné městečko s historickým náměstím a řadou obchodů hned za hranicí u Českých Velenic. Na okraji města možnost využití solných lázní.
Více informací o městě zde
Více informací o lázních zde

Těšíme se na Vaši návštěvu!